Novoroční newsletter studia Q Designers

Náš příběh
27.1.2023

Krásný začátek nového roku!

Píšu letos trochu pozdě, ale mám pro to pár dobrých důvodů. Vezmu tenhle newsletter trochu netradičně jako shrnutí loňského roku v nejdůležitějších bodech a až dočtete na konec, asi bude jasné, proč jsem ho nevydal už první týden v lednu.

Poslání našeho studia je “stavět inovace s pozitivním dopadem na lidi a na svět”. To vypadá dost abstraktně. Rozumím. Ale tady je shrnutí za poslední rok:

📌 Založili jsme neziskovku Sto skupin

V reakci na válku na Ukrajině jsme založili neziskovku Sto skupin a otevíráme s ní nové školky po celém Česku. Za 9 měsíců nás (inovační studio) přerostla velikostí týmu i obratem. Na blogu Sto skupin se můžete mrknout jak jsme s IKEA postavili školku za den, nebo jak jsme narazili na mafii.

Pokud vás zajímá, jak naše školičky vypadají, mrkněte na facebook Little Sailors v Karlíně nebo na Sluníčko v Ostrově u Karlových Varů.

📌 Dokončili jsme pilotní rok Dne pro školu

Den pro školu, který spojuje učitele a dobrovolníky po celém Česku, jsme postavili pro Nadaci České spořitelny. Za nás už je hotovo, Den pro školu funguje a běží. Ale v říjnu jsme vyhodnocovali čísla po prvním roce provozu, a dopadlo to následovně:

  • Den pro školu zažilo přes 10 000 žáků a studentů v Česku
  • Zapojilo se před 400 škol a 450 učitelů
  • Vznikla komunita 700+ dobrovolníků

Pokud vás Den pro školu zaujal, tady se můžete podívat na zapojení dobrovolníků a škol a tady na case study o tom, jak jsme Den pro školu stavěli.

📌 Udělali jsme refresh Druhého života nábytku s IKEA

Postavili jsme komplet nový web Druhého života, zapojili 13 nábytkových bank po celém Česku, abychom Druhý život přiblížili v regionům, a aktualizovali jsme napojení na IKEA procesy a databáze. Totéž jsme udělali i s weby Druhého života na Slovensku a v Maďarsku.

Druhý život vloni zachránil něco přes 6 800 produktů. Máme radost 🙂

📌 Postavili jsme nové funkce pro Rohlík

Jeden z našich týmů strávil devět měsíců prací na Rohlíku. Byl to masakr. Jedna appka, sedm zemí, stovky tisíc zákazníků. Pro ně všechny jsme stavěli nové funkce, které pak tým Rohlíku programoval a vypustil v průběhu prosince a teď v lednu. Takže pokud máte aplikaci Rohlík a vidíte tam nové věci, pravděpodobně jsou od nás.

Jsou za tím stovky hodin výzkumu a testování a pokud vás zajímá, jak to vypadá v praxi, mrkněte na náš Rohlík prototyp číslo 16 v příspěvku od Honzy.

📌 Pomohli jsme E.ON týmu rozjet interní inovace

O interních projektech se píše těžko - většinou jsou tajné :) Ale můžu říct tohle: Náš tým společně s týmem E.ONu prošel celým inovačním procesem. Udělal desítky výzkumných rozhovorů, postavil a otestoval desítky prototypů a připravil podmínky pro vznik nového produktu v tématu energetiky a udržitelnosti.

Tady si můžete přečíst, jak to hodnotí Katka Stehlíková, ředitelka inovací v E.ON

📌 Odvedli jsme šestiměsíční Inovační akademii s týmem Erste Premier

Byla první, takže rozhodně existuje prostor pro zlepšení. Ale tým Erste Premier s námi prošel workshopy na výzkum, Rapid Prototyping, uživatelské testování i Design Management a připravil komplexní refresh benefitů celé banky. My jsme jen ukazovali cestu a dávali zpětnou vazbu a tým Erste dělal všechnu designérskou práci.

Pokud chcete ve firmě posílit inovační kompetence, mrkněte na Inovační akademii pro týmy.

📌 S Mastercard, Czechitas a Opero jsme rozjeli projekt Strive Czechia

Posláním tříletého projektu Strive je pomoci 250 000 mikropodnikatelům v Česku (!) s růstem jejich businessu. Mikropodnik je firma od 2 do 10 zaměstnanců a v republice jich je 1,2 milionu. To je v součtu víc lidí, než všechny korporace v republice.

Strive má díky Mastercard k dispozici grant ve výši 127 milionů korun a náš tým má na starosti celou první fázi projektu. Už máme za sebou výzkum se stovkami lidí a skoro 20 workshopů v Praze i v regionech. A taky přes 100 českých firem, které se zapojily do testování konceptů.

Tady se můžete podívat na oficiální spuštění Strive v říjnu.

📌 Postavili jsme nový Rychlokurz inovačního designu a odvedli 20 Mastermind setkání

Pokud si chcete inovační design vyzkoušet, přihlaste se na Rychlokurz inovačního designu od Honzy Jelínka. Za 210 minut s vámi projde to nejsilnější z výzkumu, rapid prototypingu, ideace, uživatelského testování a inovačního managementu. Je to jízda. A stojí to za to.

Krom kurzů jsme vloni navíc odvedli šest mastermind setkání s Česko.digital a dalších šest se Změnou k lepšímu. Zbytek na našich vlastních projektech, třeba s E.ON nebo se Sto skupinami.


Malá osobní vsuvka na závěr

Studio jsem založil s cílem stavět inovace s pozitivním dopadem na lidi a na svět. A když mě v říjnu oslovila Danuše Nerudová a nabídla mi místo v poradním týmu, přijal jsem ho. Byla to příležitost podpořit pozitivní inovace.

V článku Fialka pro Danuši jsem napsal, proč je pro mě Danuše nadějí pro lepší Česko. A potvrdilo se to v okamžiku, kdy hned po prvním kole nabídla spolupráci generálu Pavlovi.

O pomoc požádala i své dobrovolníky a nás poradce. Tak jsem se domluvil s Danuší a nabídnul pomoc generálovi. Tady je k tomu přepis našeho rozhovoru (já, Danuše a generál Pavel) a krátký příběh.

Jde o budoucnost Česka. O dalších pět až deset let.

Co nejlepšího pro ni můžeme všichni udělat?

Krásný den a krásný začátek roku!

Jindra Fialka

🌷

PS: Potřebujete vymyslet a postavit business s pozitivním dopadem?

Postavili jsme Druhý život s IKEA, Den pro školu se Spořkou a Sto skupin (ty rozjíždíme sami). Umíme nové produkty, služby, business modely i startupy a máme chuť na něco nového. Ale máme podmínku: Musí to mít pozitivní dopad na lidi a na svět.

Takže: Máte velké ambice a potřebujete rozjet něco nového?

Ozvěte se nám →

Podívejte se, s čím umíme pomoci

Naše služby